We  wtorek (13.06.) odbył się finał konkursów związanych z twórczością Jana Brzechwy, nazwanych Akademią Pana Jana. Wzięły w nim udział przedszkolaki i dzieci młodszoszkolne z terenu Gminy Iłża, które konkurowały w trzech kategoriach: plastycznej, recytatorskiej oraz ze  znajomości wierszy (poety – patrona) i iłżeckich legend. Z  pewnością Akademia nie była wydarzeniem standardowym. Na jej nietuzinkowość  wpłynęło: zaangażowanie organizatorów, format zaproszonych  gości, lokalizacja, oprawa, atrakcyjne upominki i niezwykłe nagrody dla zwycięzców. Organizatorzy – Muzeum Regionalne w Iłży, Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna, Publiczna Szkoła Podstawowa w Iłży, Samorządowe Przedszkole w Iłży, Iłżeckie Towarzystwo Historyczno-Naukowe oraz pomysłodawca i spiritus movens idei Norbert Jastalski dołożyli wszelkich starań aby  impreza miała jak najwyższy poziom i profesjonalną oprawę.  Nasze Towarzystwo włączyło się do Akademii przez przygotowanie miejsca  finału – Malinowego Chruśniaka, co wpisuje się jednocześnie w obchody Iłżeckiego Roku Leśmianowskiego.

Podejmując znaczny wysiłek organizacyjny,  w pierwszej kolejności chcieliśmy przekonać dzieci, że biorą udział w ważnym konkursie. Każdy z własnego doświadczenia wie,  że najlepiej zapamiętujemy wydarzenia, które były bardzo przyjemne lub bardzo bolesne. Uczestnikom pragnęliśmy dostarczyć tych pierwszych, choć z pewnością były i te drugie związane z goryczą porażki.  Dlatego każde dziecko biorące udział w Akademii otrzymało upominki. Były to czapeczki, smycze, książki z wierszami patrona. Zwycięzcom  natomiast, trzem w każdej kategorii, wręczono rzeźby legendarnej iłżeckiej kaczki, specjalnie wykonane na tę okazję przez Norberta Jastalskiego. Artysta zaprojektował  również  całą oprawę wizerunkową i plastyczną Akademii.

Nie zapomnieliśmy o przygotowaniu dla uczestników przyjemności bardziej przyziemnych. Lody malinowe od Państwa Nowaków i Znikomki z rogalikami drożdżowymi od Państwa Sikorskich smakowały wszystkim a spragnieni mogli napić się wody lub oranżady od Pana Karola Góralskiego.

Niezwykle ważni dla finału Akademii byli goście. Ucieszyli  nas  swoim przybyciem przedstawicieli miejscowych władz, instytucji kultury i szkolnictwa. Honorowym gościem była Pani Krystyna Brzechwa, córka poety, której obecność dodała Akademii szczególnego splendoru. Z jej rąk zwycięzcy recytacji otrzymali swoje trofea. Pani Brzechwa mogła przyjechać do Iłży dzięki staraniom i ofiarności Pana Adama Bałucha, właściciela Domu Sunderlandów i Malinowego Chruśniaka.  Odwiedzili nas także zwycięzcy XVII Konkursu Recytatorskiego, zorganizowanego przez Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawiskach.  Mogliśmy usłyszeć jak interpretują leśmianowskie wiersze.  Na finał Akademii przybył również Pana Kazimierz Latuch, dziennikarz Kuriera Zamojskiego i znawca biografii i twórczości Leśmiana.

Mamy nadzieję, że wszystkie nasze starania stworzyły widowisko, które będzie dobrze wspominane przez jego uczestników a  w przyszłości będzie  zachętą do wzięcia udziału w podobnych konkursach.

Finaliści poszczególnych kategorii

Recytacja:

I miejsce (złota kaczka) – Maksymilian Janiec z  Samorządowego Przedszkola w Iłży

II miejsce (srebrna kaczka) – Maja Gazarkiewicz z Samorządowego Przedszkola w Iłży

III miejsce (brązowa kaczka) – Maja Zaborska z kl. I  Publicznej Szkoły Podstawowa w Iłży

 

Konkurs plastyczny (ilustracje do wierszy J. Brzechwy):

I  miejsce  (złota kaczka)  – Natalia Ocios z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jasieńcu    Iłżeckim

II miejsce (srebrna kaczka) – Bartosz Myszka  z Publicznej Szkoły Podstawowej w Pakosławiu

III miejsce  (brązowa kaczka) – Zosia Paszek z Samorządowego Przedszkola w Iłży

 

Quiz drużynowy:

I miejsce (złota kaczka) – dla drużyny z  Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia i Rozwoju Wsi Krzyżanowice i Okolic

II miejsce (srebrna kaczka) – dla drużyny z Samorządowego Przedszkola w Iłży

III miejsce (brązowa kaczka) –  dla drużyny z kl. III c  Publicznej Szkoły Podstawowej w Iłży

 

Sponsorzy i dobroczyńcy Akademii Pana Jana:

  1. Jadwiga i Kazimierz Sielwanowscy
  2. Lodziarnia Państwa Nowaków
  3. Cukiernia „Delicja” Państwa Sikorskich
  4. Wytwórnia Wód „Gustaw” Państwa Góralskich
  5. Drukarnia „Intro” Państwa Rogalskich
  6. Fundacja „Freso”
  7. Wideofilmowanie Państwa Kromerów
  8. Pan Paweł Cheda

 

 

Paweł Nowakowski

 

Altanka zapełniła się upominkami (fot. N. Jastalski)

Jeszcze nie wiadomo kto otrzyma nagrody (fot. N. Jastalski)

Jury konkursu recytatorskiego (fot. N. Jastalski)

Pani Krystyna Brzechwa, p. Adam Bałuch i p. Małgorzata Cheda, wszyscy w pewien sposób związani z Sunderlandami (fot. N. Jastalski)

Finalistka XVII Konkursu Recytatorskiego w Stawiskach

 

Maksymilian otrzymał złotą kaczkę z rąk Pani Krystyny Brzechwy (fot. N. Jastalski)

Najbardziej utytułowaną grupą były dzieci z Przedszkola Samorządowego w Iłży (fot. N. Jastalski)

Scenografia harmonizowała się z otoczeniem (fot. N. Jastalski)

Kolejka po malinowe lody w Malinowym Chruśniaku (fot. N. Jastalski)