Pan Ryszard Górniak od lat związany jest z Iłżą. Dzięki „słabości”, którą ma dla naszego miasta, Muzeum Regionalne wzbogaciło się o dziesiątki cennych eksponatów a biblioteka muzealna otrzymała wiele unikatowych książek. Mecenas z Krakowa nie ograniczył się tylko do przekazywania darów ale sam zorganizował w iłżeckim muzeum  dwie wystawy – Przywrócić Iłży blask (2012 r.) i Bona Sforza – polska królowa z Włoch (2013 r.)  Dzięki wsparciu Panu Ryszarda wydano także pozycję pt. Iłża miasto kościelne.

Nie uszła Jego uwagi również działalność naszego Stowarzyszenia.  Już we wrześniu otrzymaliśmy pierwszą transzę darów z Krakowa. W ubiegłym tygodniu dojechały kolejne prezenty, które wypełniały piękną zabytkową skrzynię. Otrzymaliśmy m.in. dwie repliki XVIII wiecznych kostiumów (koszule, liberie, buty, peruki, czapki, kamizelki, spodnie) obrazy biskupów krakowskich, latarnię, kinkiety i unikatowe książki.

Jesteśmy wdzięczni i dziękujemy Panu Ryszardowi za ten miły i cenny wyraz sympatii dla naszego Stowarzyszenia.

dsc04773